Gūtā pieredzē Portugālē

Erasmus+ projekta “Varam un darām!”ietvaros no 4. maija līdz 10.maijam atradāmies Portugāles pilsētā Porto, piedalījāmies “Ēnošana” darbā. Projekta gaitā mums bija mērķis ieskatīties, kā tiek organizēts mācību process Escola Secundaria da Maia, vienā no lielākajām skolām Porto pilsētā, kurā kopā mācās ap 2700 skolēni (tai skaitā 120 emigranti ar savām mācību vajadzībām) un strādā  260 pedagogi. Savu skolu Portugāles kolēģi nosauc par izglītības klasteri, jo līdzīgi Daugavpils Iespēju vidusskolai, tā sastāv no 2 bērnudārziem, pamatskolas un vidusskolas. Jāpiebilst, ka Escola Secundaria da Maia īsteno arī daudzpusīgu profesionālo izglītību jauniešiem.

Projekta brauciena programma bija piesātināta, kopumā mums bija iespēja paviesoties  mācību stundās, akcents tika  likts STEM mācību priekšmetu apguvi, tai skaitā bijām zaļajā klasē, kur redzējām projektu darbu aizstāvēšanu 8.klasēs  pie skolas dīķa ar dzīvām vardēm. Arī mums notika tikšanās ar 10 skolas pārstāvjiem, savu jomu atbildīgajiem. Portugāles kolēģi dalījās pieredzē, kā viņi īsteno skolas tehnisko aprīkošanu, kā strādā ar emigrantiem (pārsvarā ir no Brazīlijas), ar skolēniem ar īpašām vajadzībām, izmantojot  mākslas terapijas metodes, vada ārpusstundu darbu, interešu izglītības pulciņus un CLIL stundas, stiprina pilsoniskumu un valstisku apziņu mācību procesā, piedalās dažādās starptautiskajās aktivitātēs un projektos, sadarbojas ar citām institūcijām, padomēm, kā arī politiķiem reģionālajā un valsts līmenī, veic paveiktā darba izvērtējumu un turpmākās skolas attīstības plānošanu.

Vērojot mācību stundas, sapratām, ka Escola Secundaria da Maia ir lieliski aprīkota ar mūsdienu tehnoloģiskajām iekārtām, kas  regulāri tiek izmantotas mācību procesa efektivitātes nodrošināšanai, skolai ir labi attīstīta infrastruktūra. Mums bija iespēja apmeklēt lielisko bibliotēku ar 2 plašām lasītavām, dizaina un tehnoloģiju darbnīcas un apskatīt to infrastruktūru, kā arī skolēnu darba produktus un mākslas izstādes vairākās skolas telpās. Klases skolā ir lielas, ( 28 -29 skolēni). Stundās, kurās mēs bijām klāt, skolēni apgūst mācīto vielu, veicot grupu darbu un projektus. Skolas dīķa projekts, iespējams, iespaidoja mūs visvairāk. Skolas dīķis nav vienkārši skolas eksterjera elements, tā ir ārā laboratorija un bagāts zinātnisko datu avots, ko dažādu vecumposmu skolēni izmanto, lai apgūtu dabaszinību, bioloģijas, ķīmijas un fizikas tēmas ar Arduino tehnoloģijas sensoriem un ierīcēm, vai iedvesmoties mākslas, portugāļu valodas un literatūras apgūšanai,  mūzikas un projektu darbu veikšanai mācību procesa ietvaros.

Starpdisciplinaritāte un bērncentrēts izglītības process ir raksturīgākās mācību procesa iezīmes Porto skolā Escola Secundaria da Maia, un tas vainagojas ar labiem rezultātiem. Skolēni, ar kuriem mēs komunicējām, ir zinātkāri, ar lielisku humora izjūtu un vērsti uz starpkultūru dialogu.

Gūto pieredzi noteikti izmantosim savā darbā, dalīsimies ar to ar kolēģiem!

Informāciju sagatavoja: Daugavpils Iespēju vidusskolas skolotājas Nataļja Murzjonoka, Rita Bogorode un Ludmila Iļiško 

Daugavpils Iespēju vidusskolas Erasmus+ programmas īstenoto  projektu „Mēs varam un darām” (2024-1-LV01-KA122-SCH-000224604) līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.

'
Uz augšu