20.martā Daugavpils Iespēju vidusskolas A korpusā viesojās NVA karjeras konsultante Ināra Puļaho. 8.a un 8.b klases skolēniem bija iespēja gūt jaunas zināšanas par videi draudzīgu karjeru jeb “zaļajām prasmēm” karjeras izvēlē.
Skolēni bija pārsteigti, ka ilgstoši izmantojot mākslīgo intelektu (MI) patērējam lielu enerģijas daudzumu – MI modeļi prasa milzīgu skaitļošanas jaudu, kas palielina enerģijas patēriņu, ilgtermiņā šāds patēriņš var veicināt CO₂ emisiju pieaugumu. Ir jāmeklē ilgtspējīgi risinājumi, lai nekaitētu mūsu planētai un nākamajām paaudzēm. Varbūt, kāds no mūsu skolas skolēniem nākotnē spēs izdomāt risinājumu šīm problēmām.
Uzzinājām, ka tādi uzņēmumi, kā Tesla, Patagonija, Siemens izmanto “zaļās prasmes”. Tas ir samazina negatīvo ietekmi uz vidi, veicina ilgtspējīgus biznesa modeļus un rada inovācijas, kas atbilst mūsdienu globālajām vajadzībām. Latvijā vieni no videi draudzīgajiem uzņēmumiem ir Eko Zeme, Solar Energy Latvia, Latvenergo. Šie uzņēmumi nodarbojas ar atkritumu pārstrādi, aprites ekonomiku, kā arī atjaunojamo elektroenerģiju.
Prasmes, kuras nepieciešamas, lai sekmētu ilgtspējīgu attīstību: praktiskās un teorētiskās zināšanas, digitālās prasmes, analītiskā domāšana. Mūsdienās ir plašas iespējas apgūt ilgtspējīgas prasmes, piemēram, Latvijas Universitātē (LU), Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), kā arī Daugavpils Universitātē (DU). Šīs universitātes piedāvā programmas, kas saistītas ar vides zinātni, ilgtspējīgu inženieriju un atjaunojamās enerģijas tehnoloģijām. Starptautiski iespējams studēt vadošajās universitātēs, piemēram, Kopenhāgenas Universitātē, Wageningen Universitātē Nīderlandē vai MIT, kur tiek piedāvātas programmas ilgtspējīgajā attīstībā un klimata inovācijās. Papildus akadēmiskajai izglītībai ir pieejami kursi, apmācības un sertifikāti, kas ļauj ātri apgūt specifiskas zaļās prasmes.
Skolēniem bija iespēja darboties arī praktiski, izpildot testu platformā https://www.nakotnesdarbs.lv/ , kur uzzināja, kādas profesijas varētu apgūt nākotnē. Noteicām savu personības tipu, karjeras izvēles, kuras ir pieprasītas Latvijas darba tirgū, to amatu nosaukumus, kā arī pieejamās vakances un vidējo atalgojuma diapazonu. Platformā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu MI palīgam, kurš sniedz vispārīgas vadlīnijas un ieteikumus.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Iespēju vidusskolas pedagogs-karjeras konsultants Diāna Svirska-Semjonova.