2025. gada 16. aprīlī Daugavpils Iespēju vidusskolas B korpusā notika miniprojekta “Mācies no senčiem – esi atvērts un drošs nākotnē!” trešā nodarbība skolēnu kultūras izpratnes, radošas pašizpausmes un kritiskās domāšanas prasmju attīstībai programmas “Apvārsnis Eiropa” projekta “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE) ietvaros. Miniprojektā ir paredzēts pētīt, kā radošā kopdarbība profesionāļu vadītajās amatniecības meistarklasēs spēj paplašināt skolēnu zināšanas par tradicionālajiem Latvijas arodiem un kultūras vērtībām, kā arī veicināt viņu interaktīvās prasmes un cieņu pret “citādo”. Miniprojekta mērķa sasniegšanai ciešā sadarbībā ar skolas vadību un mācībspēku par izpētes objektu tika izvēlēta 5.e klase, kas atbilst vecumgrupai “10–13 gadi” un izceļas ar tās multinacionālo sastāvu.
Trešā miniprojekta nodarbība-meistarklase, ko novadīja Daugavpils Iespēju vidusskolas vizuālās mākslas skolotāja un māksliniece Lelde Kundziņa, bija veltīta dzīvnieku masku izgatavošanai. No sākuma skolēniem tika piedāvāta prezentācija par pašu maskošanās tradīciju, ko kopš seniem laikiem aktīvi praktizējuši mūsu senči. L. Kundziņa atzīmēja, ka tā irviena no senākajām latviešu tradīcijām, kas aptvēra laiku no vēla rudens līdz pavasarim un savu kulmināciju sasniedza ap ziemas saulgriežiem. Masku izgatavošanai tika izmantoti dažādi materiāli, kas bija pieejami cilvēkiem ikdienā un kurus vairs nebija plānots izmantot tiešām vajadzībām. Meistarklases vadītāja uzsvēra domu, ka maskas tika izmantotas auglības un svētības nodrošināšanai, kā arī ļauno spēku aizbiedēšanai. Kā piemēru skolotāja minēja un atsevišķos prezentācijas slaidos parādīja Meteņu maskas. Noslēdzot savu prezentāciju, vizuālās mākslas skolotāja uzaicināja skolēnus izmēģināt spēkus savu masku izgatavošanā. Bērni aktīvi iesaistījās radošajā procesā un nodarbības beigās nodemonstrēja paštaisītās maskas. Pieprasītākie dzīvnieki-prototipi, kuru lomās iejutās maskotie skolēni, bija lapsa un vilks. Daži skolēni izgatavoja brieža maskas.
Informāciju sagatavoja J.Bogatkeviča, O.Kovzele
CLiViE projekta tīmekļvietne: https://www.clivieproject.eu
CLiViEProject #agentsforchange
Projektu atbalsta Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma “Apvārsnis Eiropa”, granta līgums Nr. 101132285.
