Emocionālā izglītība un izpratne par emocijām jau agrīnā bērnībā ir ļoti svarīga, Daugavpils Iespēju vidusskolas pirmsskolas izglītības iestādē (Liepājās ielā) šajā 13. oktobra dienā tika rīkots īpašs mācību pasākums sagatavošanas, un vecākās grupas bērniem. Šis pasākums bija veltīts emocionālajai audzināšanai un spējai izprast dažādas emocijas.
Mācību pasākumu vadīja skolas psiholoģe Anna-Marija Ņikitina, kopā ar skolas parlamentu bija sagatavojuši dažādas aktivitātes un spēles, lai palīdzētu bērniem apgūt emociju izpratni un veicinātu emocionālo līdzsvaru. Šīs aktivitātes ietvēra spēles ar emociju attēliem, stāstu lasīšanu par dažādām emocijām, kā arī radošas darbnīcas, kurās bērni varēja izteikt savas emocijas – gleznojot, vai veidojot.
Šī iniciatīva tika ļoti pozitīvi uztverta no pedagogu puses. Pirmsskolas izglītība ir laiks, kurā bērniem jāiegūst ne tikai akadēmiskas zināšanas, bet arī jāattīsta sociālās un emocionālās prasmes. Šīs aktivitātes un mācību pasākums bija lielisks piemērs tam, kā nodrošināt visaptverošu bērnu attīstību.
Svarīgi ir atcerēties, ka emocionālā izglītība ir nepieciešama visiem bērniem, neatkarīgi no viņu vecuma un dzīves apstākļiem. Šādus pasākumus ir biežāk jārīko, lai nodrošinātu bērnu emocionālo labsajūtu un attīstību.
Emociju izpratne un pārvaldība ir svarīgas prasmes, kas jāattīsta bērniem, jāsaprot vecākiem un jāmāca pedagogiem. Šeit ir dažas rekomendācijas, kas var noderēt visiem:
Bērniem:
- Izrunā emocijas: Mācies nosaukt savas emocijas. Piemēram, ja jūties bēdīgs vai satraukts, saki to skaļi. Tas palīdzēs saprast, ko jūti, un vieglāk ir pārvaldīt šīs emocijas.
- Dalies ar savām emocijām: Ja jūties priecīgs, dalies ar citiem par savu laimi. Ja jūties bēdīgs, neizvairies runāt par to ar saviem vecākiem vai draugiem.
- Izproti citu emocijas: Mēģini izprast, kādas emocijas izjūt citi cilvēki. Tas palīdzēs veidot empatiju un saprast, kā izturēties pret citiem cilvēkiem.
Vecākiem:
- Esat atsaucīgi: Klausiet savus bērnus, kad viņi runā par savām emocijām. Atbalstiet viņus un nekritizējiet viņu izjūtas.
- Izglītojiet par emocijām: Runājiet ar bērniem par dažādām emocijām un to, kā tās var izpaust. Varat izmantot grāmatas, stāstus un filmas, lai parādītu dažādu emociju piemērus.
- Piedzīvojiet kopā: Veiciniet aktivitātes kopā ar bērniem, lai palīdzētu viņiem saprast un pārvaldīt emocijas. Piemēram, varat kopā gleznot, rakstīt dienasgrāmatu vai spēlēt spēles, kas veicina emociju izpratni.
Pedagogiem:
- Iekļaujiet emociju izglītību mācību plānā: Iekļaujiet emociju izglītības elementus mācību procesā. Veiciniet nodarbības un aktivitātes, kas veicina emociju sapratni un sociālo prasmes.
- Veidojiet atvērtu vidi: Nodrošiniet, lai jūsu klases bērni justos brīvi runāt par savām emocijām un pārdzīvojumiem. Atbalstiet viņus.
- Māciet risināt konfliktus: Māciet bērniem, kā risināt konfliktus un kā ir jāsazinās, izmantojot pozitīvas emocijas. Nodrošiniet, lai viņi saprastu, ka emociju izpratne palīdz novērst konfliktus un rada mierīgu vidi.
Visbeidzot, ir svarīgi saprast, ka emocionālā izglītība ir ilgtermiņa process, kas attīsta bērnu prasmes un palīdz viņiem veiksmīgi risināt dzīves situācijas. Tas ir ieguldījums bērnu labklājībā un sabiedrības kopējā emocionālajā veselībā.
Informāciju sagatavoja Izglītības un skolu psiholoģe Anna Marija Ņikitina