Starptautiskā Garīgās veselības diena

10. oktobris ir īpaša diena – Starptautiskā Garīgās veselības diena, kas iepriecina cilvēkus visā pasaulē. Mūsu skolā šī diena tika svinēta ar lielu svinību.

Katrā skolas durvju ieejā mūsu skolēniem bija piedāvāts veids, kā izteikt savu emocionālo stāvokli – viņi varēja izvēlēties krāsu, kas vislabāk raksturo viņu noskaņojumu šajā dienā. Tālāk katram no viņiem bija dota iespēja izvilkt uzdevumu vai aforismu, lai palīdzētu atspoguļot un uzlabot viņu emocionālo labklājību.

Gan skolēni, gan mūsu cienījamie skolotāji dalījās – kas viņus padara laimīgus. Katrs no viņiem pierakstīja uz lapiņās savu laimes formulu – personīgu vēlējumu vai domu, ko līmēja uz kopējā laimes koka. Šis notikums ne tikai veidoja kopienas sajūtu, bet arī uzsvēra svarīgumu rūpēties par savu psihi un emocionālo veselību, kas ir būtiska mūsu ikdienas dzīvē.

Liels paldies sākumskolas bērniem par piedalīšanos aptaujā (piedalījās 283 sākumskolas skolēni):

Pirmajā vietā aptaujas dalībnieku vidū ir zilā krāsa – 25,4 % izglītojamo ir izvēlējušies zilo krāsu kā vispievilcīgāko. Zilā krāsa simbolizē mieru, savaldību, emociju kontroli, izzināšanu. Zilā krāsa ir garīgās atjaunošanas krāsa. Parasti zilā krāsa patīk tiem, kam ir nepieciešama drošības izjūta un labestība ap sevi, vienam pret otru.

Otrajā vietā – Sarkanā krāsa liecina par enerģijas esamību cilvēkam, gatavību aktīvi darboties. Šo krāsu ir izvēlējušies 20,4% izglītojamo. Sarkanā krāsa asociējas arī ar emocionalitāti, uzbudināmību.

Trešajā vietā ir Dzeltena krāsa, kuru ir izvēlējušies 18,7 % izglītojamo. Dzeltenā krāsa saistās ar prieka sajūtu, siltumu, radošumu, vieglumu. Šī krāsa simbolizē prieku, laimi un cerību. 

Zaļā krāsa – 15,8 %  izglītojamajiem  bija raksturīga mierīga sajūta, labvēlība. Zaļā krāsa simbolizē harmoniju un līdzsvaru, izaugsmi, piepilda ar enerģiju.

Melnā krāsa. 15,8 %  izglītojamo izvēlējās melno krāsu. Šo krāsu parasti izvēlas tie, kas izjūt nedrošību, bailes, iespējams, vēlas pasargāties no apkārtējās pasaules. Melnā krāsa var liecināt arī par trauksmi, par dzīves problēmu pārdzīvošanu.  

Pelēkā krāsa var norādīt uz enerģijas trūkumu, vēlmi norobežoties no citiem. Šo krāsu ir izvēlējušies 4 % izglītojamo, tas norāda, ka lielākā daļa sākumskolas skolēnu ir enerģijas pilni!

  Pamat/vidusskolas skolēniem un skolotajiem tika piedāvāta anonīma aptauja “Psiholoģiskā labklājība”, lai izpētītu emocionālo vidi skolā un visu mācības procesa dalībnieku vajadzības. Lai savāktu atbildes, gaiteņu sienās bija uzkārti QR kodi. Noskenējot tos, vērās vaļā google forms anketa, kuras aizpildīšanai bija jāatvēlē 1 minūti (6 jaut.). Atbildē bija jāizvēlas atbilstoša krāsa.

  Aptaujas rādītāju analīze ļaus saprast,  kā dažāda vecuma skolēni un skolotāji jūtas skolā katru dienu, kādas emocijas izraisa saskarsme un mijiedarbība starp visiem skolas dalībniekiem.

Pēdējā  jautājumā – “Kad Tev ir negatīvas emocijas, kas Tev palīdz nomierināties?” tika piedāvāti dažādi relaksācijas varianti,  starp kuriem bija iespējams atrast savējo. Vispopulārākās atjaunošanas  metodes mūsu skolā – mūzikas klausīšanās, saskarsme ar draugiem, sporta vingrinājumi. Tas ir  kopīgais, kas ir raksturīgs gan skolēniem, gan skolotājiem. Vēl bija iespēja pierakstīt savu personīgo nomierināšanas veidu. Skolēnu starpā par uzvarētāju kļuva tik-tok un datorika.  Skolotājus vislabāk nomierina labas filmas,  darbs dārzā, daba, hobiji.

 Nav iespējams nodzīvot dzīvi bez nepatīkamām sajūtām, negatīvām emocijām un grūtiem pārdzīvojumiem, jo mēs esam dzīvie cilvēki. Galvenais – zināt, kā palīdzēt sev, netraucējot citus.

Garīgas veselības diena skolā izdevās!

PALDIES Jums visiem par to!

Esiet veselīgi un laimīgie!

Informāciju sagatavoja Izglītības un skolu psiholoģes Oksana Elksniņa un Anna Marija Ņikitina.

'
Uz augšu