Topošo pirmklasnieku runas attīstība.

Logopēdu profesionāli risinājumi.

   2024. gada martā turpinājās skolas logopēdu darbs ar pirmsskolēniem. Skolas speciālisti Olga Viktorovska un Ludmila Sivačova  labprāt dalījās savā pieredzē ar nākamo pirmklasnieku vecākiem un sniedza viņiem vērtīgus ieteikumus. Tiekoties ar bērnu vecākiem, tika apspriesti šādi jautājumi:

1. Mūsdienās ir ļoti liels bērnu skaits, kuriem  konstatēta nepareiza skaņu izruna. Tiek novēroti gadījumi, kad vecāki neuztraucas par bērna nepareizo skaņu izrunu, atstāj to novārtā. Tāpēc bieži vien ir gadījumi, kad bērniem ar nopietniem runas un valodas traucējumiem, uzsākot skolas gaitas, ir apgrūtināta lasīšanas un rakstīšanas iemaņu apguve, kas var radīt negatīvu iespaidu arī uz bērna personību, tādēļ  ir ļoti svarīgi  jau pirmsskolas vecumā novērst skaņu izrunas traucējumus.

Logopēdu rekomendācija novērstskaņu izrunas traucējumus pirmsskolas vecumā.

2. Lai trenētu bērnu rakstisko runu, jāattīsta pirmsskolas vecuma bērnam roku pirkstu smalkā motorika, jo roku pirkstiņi ir cieši saistīti  ar galvas smadzeņu runas centriem.

Logopēdu rekomendācija –  ļaujiet bērniem konstruēt priekšmetus no sīkām detaļām, kopā veidojiet kaut ko interesantu no sāls mīklas. Ja nepieciešams, nodrošiniet bērnam roku masāžas kursu.

Rakstīšanas laikā ļoti svarīga pareiza stāja.

 Logopēdu rekomendācija pareizas stājas saglabāšanai nodarbību laikā:

Bērns dziļi sēž krēslā. Ķermeņa augšdaļu un galvu tur taisni, nedaudz noliecot uz priekšu. Kājas ceļos saliektas taisnā leņķī. Pēdas balstās uz grīdas vai paliktņa, apakšdelmi – uz galda. Sēdekļa augstums ir vienāds ar apakšstilba garumu (papēža augstums 2 cm.). Starp ķermeni un galda priekšējo malu ir 5 cm. atstarpe.

3. Dažus bērnus skar fiziskās dzirdes pavājināšanās, kas  aizkavē runas attīstību un traucē ikdienas saziņai.

 Logopēdu rekomendācija regulārs dzirdes skrinīngs, lai agrīnā stadijā identificētu dzirdes traucējumus, primāras veselības aprūpes pārbaudēs jāiekļauj jautājumi par dzirdi, ieteicama audioloģiskā izmeklēšana, otoskopija un čukstu balss testēšana. Otolaringologa konsultācija ieteicama bērniem, kas cieš no hroniska vidusauss iekaisuma vai kas neiztur skrīninga testus.  

Skolas logopēdi ir Atbalsta komandas pārstāvji un vienmēr ir gatavi nākt palīgā.

Informāciju sagatavoja skolas logopēdi Olga Viktorovska un Ludmila Sivačova

'
Uz augšu